Holisztikus hulladékgazdálkodással a klímavédelemért

holisztikus-hulladekgazdalkodassal-a-klimavedelemert

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Az új EU-klímatörvény a globális CO2-kibocsátáscsökkentési célt 40-ről legalább 55%-ra emeli 2030-ra, hogy megfeleljen a tavaly novemberi klímacsúcs elvárásainak. Innovációs vezetőként a norvég Tomra innovációs vállalat ennek érdekében a hulladékgazdálkodást holisztikus megközelítéssel emelné új szintre. Csak ezzel évente 3 milliárd tonnával csökkenne a kibocsátás.

A Tomra megbízásából készített új tanulmány szerint az optimalizált hulladékgazdálkodás a Holistic Resource Systems (HRS = Holisztikus Erőforrásrendszer) segítségével érhető el. A HRS a kulcsfontosságú hulladékkezelési gyakorlatok kombinációja a begyűjtés, a válogatás és az újrahasznosítás terén, hogy megkönnyítse az átállást a körforgásos gazdaságra, megakadályozva az erőforrások kimerülését, csökkentve a szemetelést, és hozzájárulva a szén-dioxid-semleges világ kialakításához.

A londoni székhelyű fenntarthatósági tanácsadó cég, az Eunomia különféle modelleket vizsgált meg, hogy azonosítsa a holisztikus rendszer leghatékonyabb és leggazdaságosabb forgatókönyvét. A rendszerben központi szerepet játszanak a PET-palackok és fém italtartályok 90% feletti visszaviteli arányú kaució-visszatérítési rendszerei. A megmaradt háztartási hulladékok közül a biohulladékot, a papírt, a textíliát, valamint az elektromos és elektronikus berendezéseket kell külön gyűjteni. Ez lehetővé teszi, hogy akár 5%-kal is csökkentsék a globális CO2 -kibocsátást – ugyanannyit, mintha leállítanák az összes kereskedelmi repülőjáratot, és az autók 65%-át kivonnák az utakról.

Image removed.

A holisztikus hulladékgazdálkodás három eleme:

  • A PET- és fém italtartályok jó hatásfokú betét-visszatérítési rendszerei. 
  • A biohulladék, papír, textil, valamint elektromos és elektronikus berendezések elkülönített gyűjtése. 
  • A vegyes hulladékok válogatása. A műanyagok és más magas szén-dioxid-tartalmú anyagok elégetése vagy lerakása felesleges üvegházhatású gázok kibocsátását eredményezi. 

Példa az eddigi legjobb gyakorlatra: A HRS keretrendszer példaértékű modellje a norvégiai Stavangert körülvevő régióban található, ahol átfogó szelektív gyűjtési rendszert kínálnak a szerves (élelmiszer- és kerti) hulladék, papír, műanyag csomagolás, üveg és textília számára. Az új rendszer immár az összes maradék települési szilárd hulladékot Európa egyik legfejlettebb MSW-üzemében dolgozza fel. Az eredmény: egy újonnan épített, teljesen automatizált vegyeshulladék-válogató üzem, benne vadonatúj műanyag-újrafeldolgozási és papírválogató létesítményekkel.

A Tomra és a körkörös gazdaság

A Tomra nevű norvég vállalatot 1972-ben alapították, egy használt italos tartályok begyűjtésére szolgáló automaták (RVM-ek) tervezésével, gyártásával és értékesítésével foglalkozó projekt megvalósítására. Ma modern technológiával vezérelt begyűjtési és válogatási rendszerekkel optimalizálja az erőforrások hasznosítását és minimalizálja a hulladékot, főként az élelmiszeriparban. A csoport világszerte 4300 embert foglalkoztat.

(Forrás: waste360.com)