Feltámad a palack szelleme: újra üvegvisszaváltás!

ujrahasznositas

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A középkorúak vagy idősebbek még emlékezhetnek azokra az időkre, amikor nemcsak egyes sörös- vagy borosüvegeket, hanem az uborkástól a kólásig mindent, sőt, sok műanyagpalackot is betétdíjjal lehetett megvásárolni, így természetesen visszaváltani – pedig a klímaválságnak még hírét se hallottuk... A rendszer be (vissza)-vezetésével pár éven belül Magyarországon is újra megvalósulhat az italcsomagolások körforgása,  nagyban hozzájárulva környezetünk megóvásához.

A már tavaly bejelentett kormányprogram nyomán a PET- és üveg palackok, alumínium dobozok visszaváltási rendszere várhatóan 2023 nyarán indul el (újra) Magyarországon, amelynek segítségével a kormányzat 90%-ot meghaladó szelektív gyűjtést szeretne elérni – vagyis az italcsomagolásoknál megvalósulhat a hulladékmentességet jelentő körforgásos gazdasági modell.

Image removed.
Újra jön a teljes visszaváltás – Fotó: cleanipedia

Sőt, egyenesen Európa egyik leghatékonyabb begyűjtési modelljét tervezik,  aminek érdekében az italgyártók és a kereskedők iparági szövetségei az elmúlt egy évben kidolgozták a visszaváltási rendszer megvalósításának lehetséges módozatait és kereteit. A most elkészült stratégiai és szabályozási koncepcióval az iparági szervezetek a döntéshozók munkáját szeretnék támogatni.

A hazánkban megvásárolható műanyag és üveg italospalackok, illetve az alumínium italosdobozok 100%-ban újrahasznosíthatóak, tehát alkalmasak arra, hogy használat után ismételten palackokká váljanak vagy egyéb értékes alapanyag készüljön belőlük.

A visszaváltási rendszerben érintett három italcsomagolóanyag-fajtából (PET, alumínium és üveg) Magyarországon évente mintegy 3,5 milliárd darab palack, illetve doboz kerül forgalomba. Az alkoholos és üdítőitalokat több tízezer boltban és vendéglátó egységben értékesítik, így a rendszer nagyon összetett, precízen összehangolt műszaki, informatikai, pénzügyi és logisztikai hátteret igényel majd.

Visszaváltási rendszerek Európa számos országában működnek; közös jellemzőjük, hogy az italgyártók és kereskedők szoros együttműködésével működnek. Ezekben a termékek árán felüli visszaváltási díj bevezetésével érik el, hogy az italcsomagolások akár 90% feletti arányban visszakerüljenek a gyűjtőpontokhoz. A stratégiai koncepció épp ezért a nemzetközi jó gyakorlatok és a hazai piaci adottságok figyelembevételével készült el.

(Forrás: markamonitorPONThu)