Elindult az új REPowerEU pályázat! Válassza az EU-SOLAR-t!
A napelemek ma már nem számítanak ritkaságnak az épületeken. A paneleket hagyományosan a tetőfelületekre telepítik, hogy ott egymás mellett sorakozva termeljék a zöld energiát. A technológia terjedésével azonban az építészek lehetőséget kaptak, hogy megmutassák kreativitásukat, így a napelemek a funkcionalitás mellett már komoly esztétikai értéket is képviselnek.
A következő öt épület is azt bizonyítja, milyen egyedi módon lehet alkalmazni a napelemeket:
1., Bay View, Egyesült Államok
Sárkánypikkelyszerű elrendezésben telepítették a napelemeket a Google Bay View nevű kampuszának tetejére. A Szilikon-völgyben nemrég átadott épületen 50 ezer panel található, amelyek csaknem 7 MW energiát termelnek, a kampusz szükségletének mintegy 40 százalékát.
2., Dutch Biotope, Egyesült Arab Emírségek
A 2020-as Dubai Világkiállítás egyik leglátványosabb eleme a Dutch Biotope volt, az áttetsző napelemekből kialakított színes tetőablak szó szerint megkoronázta a holland pavilont. A panelek kék és rózsaszín fényjátékkal vonták be a területet, olyan volt, mintha az ember ólomüvegek alatt sétálna.
3., Mount Sinai Kyabirwa Egészségügyi Létesítmény, Uganda
Mint egy fa lombkoronája, úgy terítik be a napelemek az ugandai egészségügyi létesítményt. Az egyedi designnal a tervezők nemcsak azt szerették volna elérni, hogy a rendszer megfelelő energiamennyiséget biztosítson az épületnek, hanem azt is, hogy árnyékot adjon az arra járóknak.
4., La Seine Musical, Franciaország
A Párizshoz közeli La Seine Musical komplexumot egy hatalmas, napelemekből álló fal veszi körül, amely követi a Nap járását. A szerkezetet vitorlaszerűen alakították ki, és mozgásával biztosítja, hogy az épület előcsarnoka egész nap árnyékban legyen.
5., Copenhagen International School, Dánia
A koppenhágai nemzetközi iskola 12 ezer napelempanelét kék színű burkolatnak “álcázták" a tervezők, ami tökéletesen beleillik a vízparti környezetbe. A flitterszerű elrendezésnek köszönhetően igen hatékonyan működik a rendszer, évente az iskola áramellátáshoz szükséges energia több mint 50 százalékát tudja megtermelni.
(Forrás: dezeen.com)