Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Az űrben termelne napenergiát az Európai Űrügynökség. A tiszta, kiszámítható és gyakorlatilag korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrás hasznosítása nagy lépés lenne a karbonsemlegesség felé vezető úton.
A napenergia hasznosítása a földi körülmények között már jól megy, így vannak, akik egy szinttel feljebb lépnének - szó szerint, hiszen a földfelszín helyett közvetlenül a világűrben termelnék a tiszta energiát. Az Európai Űrügynökség (ESA) is erre készül, a tagállamokat fel is kérték a Solarisnak elnevezett projekt előfinanszírozására.
A napsugárzás energiáját hatalmas, sorba rendezett műholdak hasznosíthatják, amelyek geostacionárius pályán, vagyis egy adott földi ponthoz viszonyítva állandó helyzetben keringenének nagyjából 36 ezer kilométeres magasságban. A légköri hatások kiiktatásával az űrben sokkal hatékonyabb a termelés, mint a felszínen. Az űrben előállított energiát pedig már "csak" le kell sugározni a Földre - persze ez kicsit bonyolultabb, mint ahogy hangzik.
Mérföldkő lehetne a karbonsemlegesség felé vezető úton
Az ESA a programot úgy jellemzi, mint a klímaváltozás okozta krízisre adott hatékony válasz, amely tiszta, megfizethető, kiszámítható és gyakorlatilag korlátlan mennyiségű energiával láthatja el a kontinenst.
- Az űrbéli napenergia-termelés megvalósítása fontos lépés lenne a teljes karbonsemlegesség és az energiafüggetlenség irányába - írta Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója. - Jelenleg két független tanulmány is azt állítja, érdemes befektetni a technológiába.
Az űrügynökség korábban egy egyesült királyságbeli és egy németországi tanácsadó csoportot kért fel azoknak a tanulmányoknak az elkészítésére, amelyek a napenergiát hasznosító űrállomások előnyeit és költségeit veszik sorra - Aschbacher előbbi nyilatkozatával ezekre az anyagokra célzott, amelyeknek eredményeit egyébként nemrég nyilvánosságra is hozták.
Aschbacher hozzátette, hogy a Solaris projekt legfontosabb elemei már rendelkezésre állnak, de a sikerhez további fejlesztések és pénzügyi támogatás szükséges. Hogy milyen költségekkel számolnak, arról egyelőre nincsenek pontos információk.
Egyre többen érdeklődnek a technológia iránt
Az ötlet, hogy a világűrben termeljük napenergiát, nem mai, sőt már 1960-as években felmerült, de csak mostanában váltott ki fokozott érdeklődést több ország részéről is. Nemrég oldalunkon is beszámoltunk róla, hogy Kína is egy űrbéli naperőmű építését tervezi, de az Egyesült Királyság is érdekelt lenne egy ilyen projektben. A sorból természetesen a NASA sem marad ki, közben pedig a Caltech laborban is dolgoznak egy olyan eszközön, ami képes begyűjteni az űrben termelt energiát.
A tiszta, folyamatosan és korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energia elég jól hangzik, de a megvalósítása számos kihívással néz szembe - nemcsak technológiai, hanem gazdasági és politikai szempontból is.
(Szöveg forrása: space.com, kezdőkép forrása: esa.int)