Idén 8. alkalommal rendezték meg a Tiszai PET kupát

tisza-petkupa

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Sokak még nem is hallottak arról a kiemelkedő fontosságú versenyről, amit immáron 8. alkalommal rendeztek meg hazánkban a Tiszán. Elsőre úgy hangozhat, mintha egy mindenki által jól ismert sportághoz kapcsolódó rangos versenyről lenne szó, de nem. Pontosabban a versengés célja kiemelt fontosságú, viszont a versenytársak nem egymás ellen küzdenek, hanem egy közös cél érdekében: - hogy megtisztítsák a folyót a műanyag hulladékoktól! A megmérettetés célja tehát, hogy minél több idegen anyagtól szabadítsák meg a Tiszát.

AZ IDEI VERSENY EREDMÉNYEI

A 8. Tiszai PET Kupán 11 csapattal indult el. A koronavírus a résztvevők számát idén a felére csökkentette a tavalyihoz képest, de a folyót így is sikerült ugyanannyi műanyaghulladéktól megszabadítani, mint 2019-ben. A magukat csak „petkalózoknak” hívó résztvevők 2020-ban a Tisza árterének Záhony és Tokaj között szakaszát tisztította meg, és végeredményként összesen 8,2 tonna hulladékot sikerült eltávolítaniuk. A verseny szervezői már a téli időszakban felmérték a kijelölt területet, így azonosíthatóvá váltak azok a gócpontok, ahol a legtöbb hulladék felhalmozódott. A felgyülemlett szemétszigetek feltérképezését még olyan modern megoldások is segítették, mint a TrashOut mobil applikáció és a tisztatiszaterkep.hu felület. Az így keletkező adatbázisnak köszönhetően a 84 folyamkilométeres szakaszon 6 nap alatt 1400 zsák hulladékot sikerült begyűjtenie a résztvevőknek. A versenyt nyomon lehetett követni a PET kupa hivatalos oldalán is, ahol számolni lehetett, hogy melyik csapat hány pontot, vagyis PETákot gyűjtött be. A vetélkedő hagyományai szerint a legtöbb pont a hulladékgyűjtés után járt, de emellett ügyességi versenyeken is megmérettették magukat a résztvevők. Szerencsésnek mondható, hogy a Felső-Tisza-Vidéki hulladékmentesítő gépláncnak köszönhetően az itt található ártéri erdők már nem fognak újra hulladékkal szennyeződni. Ezen a szakaszon a Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság gépeivel az áradásokkal érkező, nagy mennyiségű hulladékot rendszeresen gyűjti. Az eddigi versenyek során mindig más-más – általában egy 70-80 folyamkilométeres – szakaszt tisztítanak meg a hulladékoktól. Az idén kijelölt szakaszon már régen volt ilyen jellegű beavatkozás, így pont aktuális volt annak hulladékmentesítése. A verseny lényege nem is az, hogy melyik csapat gyűjti össze a legtöbb hulladékot, hanem a közös cél, hogy a Tiszta mentes legyen a nem kívánatos anyagoktól!

A VERSENYZŐKRŐL ÉS A FLOTTÁRÓL

A 2020-as PET-flotta túlnyomórészt visszatérő, már tapasztaltnak mondható csapatokból állt. A flottát idén két új gyártású hajó is segítette, amik naponta nagyjából másfél tonna hulladékot szállítottak a partra. Ez a két vízijármű a PETII névre keresztelt gyorsreagálású hulladékgyűjtő hajó és a LOGIKA névre hallgató kisgéphajó volt. Mellettük versenyzett a 100%-ban folyami hulladékból épített Plasztikladik nevezetű hajó is. A 8. Tiszai PET Kupát az immáron 5. éve versenyző céges hajó, a Siemens Evező-SÖK csapata nyerte. Ők tudhatták magukénak 2020-ban a dicsőség mellett az újrahasznosított műanyagból készült kupát is. A kisebb csapatok díjazására a szervezők létrehozták még a Tisza Hőse díjat is, amit az a csapat érdemel ki, aki az egy főre eső legtöbb hulladékot gyűjtötte össze.

MI TÖRTÉNIK AZ ÖSSZEGYŰJTÖTT HULLADÉKKAL?

A hajók többsége már a vízen megkezdte az összegyűjtött hulladékok szelekcióját. A kiszedett hulladék fele újrahasznosul. A PET Kupa önkéntes csapata minden zsákot átválogat és a különböző anyagtípusonként szelektálja a bennük lévő tartalmat. A hasznosítható fém és üveg hulladék a hulladékfeldolgozókhoz kerül, a műanyagpalackok pedig színre válogatást követően, bálázásra és szintén újrahasznosításra kerülnek. A környezetvédelem létfontosságú tevékenységi körré vált napjainkban, amiben mindenkinek fontos szerepe van. Bármilyen tevékenységhez (szelektív hulladékgyűjtés, faültetés, energetikai korszerűsítés, napelemes rendszerek telepítés, stb.), amivel hozzá tudunk járulni a tisztább környezet kialakításához mielőbb hozzá kell látni, hogy a jövő nemzedéke már egy jobb világban nőhessen fel!

Kép forrása: https://hajozas.hu/magazin/tisza/17-hajoval-indul-szombaton-a-7-tiszai-pet-kupa-a-felso-tiszan/