Új napelemes ablakok – az épületek szén-dioxid-csökkentésének fényes jövője

uj-napelemes-ablakok

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A napelemes ablakokat fejlesztő és gyártó nyugat-ausztráliai ClearVue azt állítja, hogy termékei akár 90%-kal is csökkenthető az épületek szén-dioxid-kibocsátását, így a legreményteljesebb jövőbeli energiahatékonysági technológiák közé sorolja. Ezt most egy modellezett belvárosi épülettel igazolták.

Az átlátszóáris (CPV) termékek, mint a napelem ablakok beépítése sokemeletes épületek jelentősen csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást. És nemcsak az, hogy tiszta villamos energiát állít elő az épületben, hanem a hőszigetelő tulajdonságai miatt, ami miatt csökkentik a fűtésből és a hűtésből származó terhelést.

Az Archetyp a modellezett épület elnevezése – egy hatszintes, 15 000 négyzetméteres irodaház számítógépes szimulációja és részletes hőmodellje a kanadai Torontóban. A felmérést a kanadai Footprint cég végezte, megjegyezve, hogy ha a modellezést olyan éghajlatra végezték volna el, mint Ausztráliáé, a teljesítmény még jobb is lehetett volna. Ennek ellenére a modellezett épület energiahatékonysága a kanadai irodaházak első 1%-ába tartozik, és 100-ból 99 pontot ért el az észak-amerikai épületek Energy Star minősítési rendszerében.

clz-belso

A ClearZero Archetype látványterve – Kép: ClearVue Technologies

Napelemes ablakok – már nem az épület gyenge láncszemei

A napelemes ablak készítése még mindig feltörekvő technológia, bár már évtizedek óta jelen van kollektív képzeletünkben. A ClearVue részben azért rendelte meg e modellezést, hogy segítsen számszerűsíteni, hogyan valósíthatóak meg vele a jövő „nettó nulla” épületei, esetleg városai. Jelenleg az épületek építése és üzemeltetése a globális CO2-kibocsátás jóval több mint egyharmadát teszi ki évente, az építési műveletek önmagukban 28%-ot.

A Clearvue szerint az Archetype épületmodell egyik leglenyűgözőbb tulajdonsága az üveg/fal-arány magas szintje. Történelmileg az ablakok az épületek hőteljesítményének gyenge láncszemei, ezért az alacsony szén-dioxid-kibocsátású épületeknél az ablakfelületet általában csökkentik, hogy elérhessék az energiafelhasználási és CO2-kibocsátási célokat. A Clearvue ablakaival az eddigieknél több természetes fény érhető el, ráadásul utólag felszerelve meglévő szerkezetek szén-dioxid-mentesítésére is alkalmasak, amelyek általában több üvegből állnak, mint falból.

A szabvány 2030-as követelményei szerint egy épület energiafelhasználásának négyzetméterenként 64 kWh-nak kell lennie évente; A hőenergia-igény ne haladja meg az évi 15 KWh/négyzetmétert, és a szén-dioxid-kibocsátás négyzetméterenként ne haladja meg a 4 kg-ot. Az Archetype épület energiafelhasználása 62,7 kWh/m2/év; hőenergia-igénye évi 14,4 kWh négyzetméterenként, szén-dioxid-kibocsátás négyzetméterenként 3,1 kg.

Hogy ezeknek a számoknak némi összefüggést adjunk, Észak-Amerikában az épületek átlagos működési energiafogyasztása 228 kWh négyzetméterenként évente, szén-dioxid-kibocsátásuk pedig 74,2 kg. Röviden: a csökkenés kolosszális. 

(Forrás: pv-magazine.com)