A-tól G-ig: a megújult energiacímkék még jobban segítik a tudatos választást

megujult-energiacimkek

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A különböző háztartási gépek és elektronikai eszközök mindennapjaink részét képezik. A választék hatalmas, ám nem árt tudni, hogy hosszú távon a pénztárcánk és a környezetünk is jobban jár, ha a berendezések energiahatékonyságára is odafigyelünk. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) fogyasztóvédelmi szakemberei összegyűjtötték, hogy vásárlás során az energiahatékonyság és a fenntarthatóság szempontjából mire érdemes odafigyelni – olvasható a MEKH honlapján.

Ha egy új háztartási gépet vagy egy elektronikai eszközt szeretnénk vásárolni, először érdemes megvizsgálni, hogy pontosan mire van szükségünk. Aki egyedül él, annak nem biztos, hogy a legnagyobb mosási teljesítményű mosógépet vagy a legnagyobb űrtartalmú hűtőszekrényt kell megvennie. A nagyobb teljesítményű eszközök nemcsak drágábbak, de több villamos energiát és egy mosógép vagy mosogatógép esetén, több vizet is fogyasztanak.

Energiacímkék

A kiválasztott berendezések energiafogyasztási jellemzőiről a kötelezően feltüntetett energiacímkék szín- és betűkódjai adnak tájékoztatást. Az energiacímkék a fogyasztók tudatos döntését segítik, hiszen a termékek ára mellett fontos tényező az is, hogy a kiválasztott berendezés milyen energiafelhasználási tulajdonságokkal rendelkezik: azaz mennyi villamos energiát vagy vizet fogyaszt használata során.

enercim-belso

A háztartási energiaköltségek jelentős mértékben csökkenthetők az energiahatékony berendezések használatával, és ezeknek az eszközöknek környezeti terhelése is kisebb. Az egyes termékek energiahatékonysági jellemzőit bemutató címkézési rendszer a fogyasztók számára jól áttekinthető és egyszerű módon nyújt információkat a termékek energiafelhasználásáról. Az energiacímkék egységes, színnel is jelzett, A–G skálát használnak az összes termékre vonatkozóan, ahol az energiahatékonyság szempontjából az A jelzés jelenti a legjobb minőséget.

A 2021. március 1-től megújult címkéket a háztartási hűtőkön és fagyasztókon, a borhűtőkön, a mosógépeken, valamint a mosó-szárítógépeken, a mosogatógépeken, a tévéken és a kijelzőkön, illetve a fényforrásokon találhatjuk meg.

Az energiacímkékről részletesen a MEKH honlapján tájékozódhatunk: http://www.mekh.hu/uj-energiacimkek

Ökocímkék

Egyes termékeken egy apró virágmotívum, az EU Ecolabel jele is megtalálható. Az európai ökocímke szimbólumát azok a vállalatok tüntethetik fel termékeiken, amelyek környezetbarát technológiát használnak és szigorú előírások szerint ügyelnek az energia- és vízfelhasználásra, a hulladékkezelésre, a károsanyag-kibocsátásra, a termékek élettartamára, valamint az újrafeldolgozhatóságra. Az európai ökocímkével rendelkező termékek és szolgáltatások teljes életciklusuk során bizonyítottan alacsonyabb környezeti terhelést okoznak.

öko-belso

A hazai környezetbarát termékek megkülönböztetésére szolgáló magyar védjegy, mely egy kocsánytalan tölgyet ábrázol 1994 óta van használatban. A védjegy azokat a termékeket vagy szolgáltatásokat jelöli, amelyek kedvezőtlen környezeti hatásai jelentősen kisebbek, mint a hasonló célra szolgáló termékeké és szolgáltatásoké.

oko2-belso

A hazai és európai ökocímkék rendszeréről részletesen itt tájékozódhatunk: https://okocimke.hu/

Ha külföldről vásárolunk

Ma már a világ bármely tájáról könnyedén rendelhetünk szórakoztató és háztartási eszközöket, ám néhány dologra ilyenkor is érdemes odafigyelni. Mindig ellenőrizzük, hogy a termék megfeleljen a hazai, elsősorban a biztonsági előírásoknak, a csatlakozója kompatibilis legyen a lakásban található konnektorokkal, és a garanciális feltételekről is előzetesen tájékozódjunk.

Tudatos használat

Hiába választottunk energiatakarékos gépet, ha nem figyelünk oda, sok pénzt dobunk ki az ablakon. A készülékek stand-by üzemmódban is fogyasztanak energiát. A pirosan világító kis ledek éves szinten több ezer forintot elvihetnek feleslegesen. Tanácsos ezeket a berendezéseket – tévé, DVD-lejátszó, számítógép, monitor, nyomtató stb. – kapcsolóval rendelkező hosszabbítóval egyszerre áramtalanítani. A konnektorban felejtett töltők észrevétlenül fogyasztják az áramot, ezért ha nem használjuk, mindig húzzuk ki a telefon- és laptoptöltőket. A hűtőszekrényt érdemes jól szellőző, száraz helyiségben, naptól, tűzhelytől, fűtőtesttől távol üzemeltetni, a mosó- és mosogatógépet pedig csak akkor elindítani, ha azok tele vannak. A legtöbb háztartási eszközön már van „ECO” program is, ami legtakarékosabb.

További információk az energiacímkékkel kapcsolatban a MEKH honlapján.

(Forrás: http://mekh.hu/az-energiacimkek-a-tudatos-valasztast-segitik)