Már nemcsak a tetőn, hanem a homlokzaton is hódítanak a napelemek

felhokarcolo-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A napelemek egyre inkább törnek ki a hagyományos tetőre szerelt világból, és egyre szélesebb körben mutatják meg felhasználhatóságuk sokszínűségét. Erre kitűnő példát jelentenek a vertikálisan telepített napelemes rendszerek, melynek egyik figyelemreméltó példányát nemsokára átadják Melbourne-ben.

HATALMAS FÜGGŐLEGES NAPELEMES RENDSZERT ÉPÍTENEK AUSZTRÁLIÁBAN

Egy Ausztráliában jelenlévő nagy ingatlanfejlesztő, a Beulah nemrégiben bejelentette, hogy a Melbourne szívében található Paragon torony homlokzatán nemsokára befejezik az ország legnagyobb függőleges napelemes rendszerét. A 48 emelet magas, vegyes funkciókat betöltő épület főfalaira helyezett napelemek összesen 42 kW teljesítményre képesek. A Beulah állítása szerint nemcsak az ország legnagyobb vertikálisan telepített fotovoltaikus rendszeréről van szó, hanem a leghatékonyabbról is. A beruházáskor 128 darab 325 W-os modult használtak fel, melyek együttesen 158 m²-es felületet alkotnak. A tervek szerint még áprilisban megkezdi működését a napelemes rendszer. A projekt tervezéséért, kivitelezéséért és későbbi üzemeltetéséért és karbantartásáért a melbourne-i székhelyű, kiemelt szolgáltató, a b.energy a felelős. A cég a „függőleges megújuló stratégia” szellemében végezte el a beruházást, mivel a torony kialakításából fakadóan, annak tetőszerkezetén nem biztosított elegendő hely egy méretesebb napelemes rendszer kialakítására. A felhasznált stílusos napelemek ráadásul rendkívül jól illeszkednek az épület esztétikájához, teszik mindezt úgy, hogy hasznot, zöld energiát termelnek az épület számára. Ez pedig jelentős mértékben tudja csökkenteni a torony és a benne működő tevékenységek karbonlábnyomát. És bár a napelemek függőlegesen kerültek elhelyezésre, ezek már olyan technológiát alkalmaznak, amely rendkívül jó hatékonysággal tudja hasznosítani a kis szögben beeső napsugarakat is.

A JÖVŐ: ÉPÜLETEKBE INTEGRÁLT NAPELEMES RENDSZEREK

A fejlesztők úgy vélik, hogy megoldásuk jövőbe mutató és követendő példa lesz. Az Ausztrál Napelem Intézet (Australian PV Institute, APVI) által kiadott jelentések is azt igazolják, hogy az épületekbe integrált napelemek (building-integrated PV, BIPV) az elkövetkezendő években, évtizedekben egyre nagyobb jelentőségűvé fognak válni. Minden bizonnyal igaza lehet az APVI-nek, hiszen a Paragon toronyhoz hasonló, vagy még magasabb felhőkarcolók kizöldítése esetében az egyetlen telepítési megoldás, ha a napelemeket az épületek legnagyobb felületére, a homlokzatára telepítik. Ugyanezen a véleményen van a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) is, ami a 2020-as év végén adta ki, az épületekbe integrált napelemekre vonatkozó jelentését. Ebben a dokumentumban felhívják a figyelmet arra, hogy az épületekbe integrált napelemekben még óriási, kihasználatlan potenciál rejlik.