Több nap- és szélenergiát! – az EU gyorsan csökkentené a függőséget az orosz gáztól

tobb-nap-es-szelenergiat

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Az Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 10 pontos tervvel állt elő az EU függőségének csökkentésére az orosz gáztól. Ebben a napelem-telepítések gyors növelését szorgalmazza, mivel az ukrajnai háború destabilizálja a kontinens energiabiztonságát.

A most közzétett terv arra szólítja fel az európai országokat, hogy gyorsítsák fel új nap- és szélenergia-projektjeik megvalósítását. Az IEA szerint 2022-ben a napelem- és szélenergia-kapacitás rekordnövekedését célzó „összehangolt politikai erőfeszítés a további bővítések felgyorsítására további 20 TWh energiát eredményezhet a következő évben.

„Ezek nagy része közüzemi szintű szél- és napelem-projekt, amelyeknél a befejezési dátumokat előre lehetne hozni az engedélyezési eljárások gyorsításával” – áll a tervben.

Az IEA emellett a családi házak tetőtéri napelemes rendszereinek gyorsabb telepítését szorgalmazta a fogyasztók számláinak csökkentése érdekében. „Egy rövid távú támogatási program, amely a telepítési költségek 20%-át fedezi, megduplázhatja a beruházás ütemét (az IEA alapeset-előrejelzéséhez képest), körülbelül 3 milliárd eurós költséggel. Ez akár 15 TWh-val növelné a tetőtéri napelemes rendszerek éves teljesítményét” – mondta az ügynökség.

Az olyan országokban, mint Németország, amelyek már jelentős tetőtérinapelem-piaccal rendelkeznek, az ilyen javaslatoknak óriási hatása lehet, bár az IEA-jelentés nem tett említést a napelem-modulok kínálatáról és a nagyobb kereslet által az árakra gyakorolt nyomásról.

Werner Trabesinger, energiatanácsadó elemző szerint a megújulók minden bizonnyal részei lesznek az európai energiaprobléma kezelésének, bár kevésbé azonnali hatással. Másrészt ezek kereskedői piaci átvételét hátráltatja a nagy ármozgás, mivel a közszolgáltatók küzdenek azért, hogy a HTM-ek mennyiségét a kereskedett piacokon keresztül menedzseljék.

A PV Tech Magazin cikke szerint az ukrajnai háború várhatóan átalakítja Európa energiapolitikáját, miközben a kontinens jelentősen csökkenteni próbálja a függőségét az orosz importtól.

(Forrás: pv-tech.com)