Osztrák kemping, német minikályha - otthon? Ez az áramválság már gáz!

osztrak-kemping-nemet-minikalyha

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Nyugat-Európa egy részén a 2. világháború óta nem tapasztalt energiaválság nyomán akár egyhetes áramszüneteket, otthoni fagyoskodást és sötétséget sem tartanak kizártnak a télen. Már a médiát is élesítették: Németországban házilag eszkábált minikályhák készítésére, a szomszédos Ausztriában pedig „árammentes otthoni kempingezésre” készíti fel a lakosságot válság-kampányfilmjeiben a katasztrófavédelem. A magyar Kormány szerint idehaza nem fenyegeti veszély sem az áram, sem a gázellátást; ám akik nem a közszolgáltatóktól függenek, hanem saját, például napelem-rendszer termeli az áramot az otthonukban, vélhetően ezen a vidéken is nyugodtabban alszanak.

Bár Putyin elnök személyes közbenjárására részben újraindult az orosz gázszállítás Lengyelországon keresztül, Németországban a katasztrófavédelem megkezdte a lakosság felkészítését egy egészen szélsőséges forgatókönyvre. A Twitteren közzétett apokaliptikus oktatóvideó arról szól, mi a teendő télen, ha egyáltalán nincs fűtés egy városi lakásban.

Image removed.
Így készül a német minikályha otthon (Forrás: Twitter)

 

A felvétel egy kihűlt szobában fagyoskodó idős hölgyet mutat, aki télikabátban, sálban és kesztyűben tesz-vesz a rideg lakásban. Lehelete meglátszik a félhomályban, égő mécsesek veszik körbe, a gyér világításban hővédő fóliával burkolja be ablakai, majd a mécsesekből és virágcserépből minikályhát eszkábál magának, hogy némi meleghez jusson. Mindezt azért, mert az Európát sújtó energiaválság miatt Németország szűkös földgázkészlettel vág neki az idei télnek.

AUSZTRIÁBAN A HADSEREG MÁR ÓRIÁSPLAKÁTOKON TERJESZTI A TUDNIVALÓKAT

Az Európában kialakult súlyos energiaválság miatt az osztrák hadsereg részletesen kidolgozott instrukciókat terjeszt a lakosság körében. Ezeket akkor célszerű követni, ha hosszabb időre áramkimaradás lépne fel. A fegyveres erők honlapján közzétett tájékoztatás az interneten kering, egymásnak küldik az Ausztriában élők és dolgozók. Ezekben részletesen összeszedik, miből mennyit érdemes elraktározni ilyen esetekben.

A tájékoztatóban felhívják rá a figyelmet, hogy az áramszünet akár egy hétig is eltarthat. Ilyenkor mindennapos eszközeink és az infrastruktúra is leáll, például  a benzinkutak, a közlekedési lámpák, a vasúti forgalom, a liftek, az ATM-ek, akár a tömegközlekedés is. Emellett nem működik majd a vezetékes telefon, a mobilok töltése pedig jelentősen megnehezül, nem lesz elérhető az internet. Az élelmiszerek, higiéniai cikkek vagy gyógyszerek beszerzése megnehezül. Esetenként a vízellátással és a szennyvízelvezetéssel is problémák adódhatnak. A háztartásokban a világítás, a hűtőberendezések és a legtöbb fűtési rendszer is érintett.

„A legfontosabb: maradj nyugodt. Cselekedj körültekintően és megfontoltan!” – hangzik összegzésként a jótanács.

Azt is írják, hogy a gépkocsiban mindig legyen legalább félig az üzemanyagtartály. A szövetségi hadsereg szerint legalább két hétre elegendő készletet kell felhalmozni. Az javasolják mindenkinek, hogy végezzen el egy elsősegélynyújtó tanfolyamot is. Dolgozzanak ki tervet, amelyben megadnak egy találkozási pontot, ha a gyerekek nem tartózkodnak otthon. Javasolják továbbá, hogy ne egyedül, hanem a szomszédokkal együtt használjanak bizonyos erőforrásokat.

Senki sem tudja pontosan, mi fog történni egy áramszünet idején. Az viszont biztos, hogy nem fogunk gyorsan visszatérni a megszokott hétköznapi rutinhoz − olvasható a közleményben.

Az osztrák hadsereg egy videót is közzétett, amelyben bemutatják, mi a teendő, ha minden sötétségbe borul, és óriásplakátokon figyelmeztet a közelgő veszélyre.

MÁR MOST FELVÁSÁRLÁSI ROHAM INDUL AZ OSZTRÁK BOLTOKBAN

Helyi beszámolók szerint a lakosság egy része elkezdte felvásárolni az áramfejlesztőket, de a tartós élelmiszerek is kelendőbbek lettek. A Hofer diszkontáruház 600 euróért kínál benzinmotoros áramfejlesztőt. Egyben konzervek, tészták és egyéb tartós élelmiszerek széles választékát is reklámozzák, akciós áron kínálnak többek között elemes rádiót, zseblámpát, gyertyát, gyújtóeszközöket, vizet, mégpedig két litert egy főnek egy napra.

Image removed.
Képes lista, hogy mit érdemes begyűjteni az áramszünet idejére
VAGY A FOGYASZTÁS CSÖKKEN, VAGY AZ ÁRAK EMELKEDNEK TOVÁBB

Két módon oldódhat meg az energiahiány: vagy tovább emelkedik a fogyasztói ár, vagy csökken a fogyasztás – ez utóbbi a Goldman Sachs amerikai befektetési bank és pénzügyi szolgáltató elemzői szerint könnyen bekövetkezhet, és ez az ipari szereplőket súlyosan érintheti a talpra állás időszakában.

Kiváltképp, ha a szokásosnál hidegebb tél érkezik a kontinensre, ami az egyébként is kivételesen alacsony töltöttségű gáztárolókat még rosszabb helyzetbe sodorhatja. Ez esetben az egyetlen kiegyensúlyozó mechanizmus az európai gáz- és villamosenergia-árak további jelentős emelkedése lenne, ami a kereslet lerombolását tenné szükségessé, vagyis az ipari szektorban áramkimaradások árán csökkenne az energiaigény – vonta le a következtetést a Goldman Sachs.

MAGYARORSZÁG BIZTONSÁGBAN VAN

„A helyzet Nyugat- és Dél-Európában súlyos” – jelentette ki az unióban egyre erősödő energiaválság kapcsán Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő. „Mi, magyarok biztonságban vagyunk, mert a rezsicsökkentés jóvoltából nem szabadultak el az energiaárak. A földgáz lakossági ára Magyarországon a legolcsóbb, a villamos energia pedig a második legolcsóbb az Unióban. Az Oroszországgal kötött hosszú távú, 10+5 éves gázszállítási megállapodásnak köszönhetően energiatartalékaink biztonságot jelentenek az országnak.”

A gázárak ugrásszerű emelkedésében több tényező is szerepet játszott, kezdve az alacsony gázkészletektől a koronavírus-járványt követő gazdasági fellendülés hatására megnövekedett keresleten át a szokásosnál kisebb oroszországi szállításokig. Az enyhe széljárást és hűvösebb időjárást ígérő előrejelzések is növelik a keresletet a szűkös kínálati feltételek közepette. Elemzők szerint emellett az okok között klímavédelmi intézkedéseket, például a szén-dioxid-kibocsátási kvóták egyre növekvő árát, valamint piaci spekulációkat is keresni kell.

(Forrás: nemzetközi hírösszeállítás)