Az elkövetkezendő években is rekordokat várnak a napenergia-hasznosítás területén

az-elkovetkezendo-evekben-is-rekordokat-varnak-a-napenergia-hasznositas-teruleten

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

2021-től és az azt követő évektől is rekordokat várnak a szakértők az újonnan telepített naperőművekre vonatkozóan. Ebből a trendből pedig Magyarország sem marad ki! Hazánkban is nagy reményeket fűznek az év végi eredményekhez, melyekben jelentős szerep jut a lakossági és vállalkozói szférát érintő támogatásoknak, az emelkedő energiaáraknak, valamint a bruttó elszámolási rendszer elhalasztásának.

MÁR TUDNI LEHET, HOGY IDÉN IS ÚJ REKORD SZÜLETIK

Szakértői vélemények szerint 2020 után 2021-ben is csúcsokat döntenek az újonnan létesített naperőmű-kapacitások világszerte. Az előrejelzések azt mutatják, hogy folyamatosan gyorsulnak a bővítések, előzetes, óvatos becslések szerint átlagosan 20% körül lesz a globális kapacitásnövekedés. Az előrejelzés azért is érdekes, mert az idei évben jellemző jelenség volt a napelemes rendszerek alkatrészeinek jelentős áremelkedése, a napelemeket alkotó fő nyersanyagok piaci hiánya, valamint a tartósan jelenlévő koronavírus okozta fennakadás is. Merészebb becslések szerint a korábbinál dinamikusabb kapacitásbővítéseknek köszönhetően az évtized közepére akár meg is háromszorozódhat a kialakított napelemes rendszerek összesített teljesítménye. Az egyik európai napelemes iparági szervezet, a Solar Power Europe prognózisa szerint a 2020-as 138,2 GW-nyi új telepítést a 2021-es év bőségesen felül fogja múlni. Az idei évben a naperőművek becsült globális növekedési értéke 163 GW-ra tehető. Mindez azt jelentené, hogy a tavalyi évhez hasonlóan, ismét 18%-os a növekedési ütem. A szervezet készített azonban egy optimistább forgatókönyvet is, mely szerint az sem kizárt, hogy közel 200 GW-os lesz a bővülés. 

napelem

A FELLENDÜLÉS MAGYARORSZÁGON IS ÉRZÉKELHETŐ

A korábbi fejezetben is megjelölt akadályozó tényezők Magyarországon is érzékeltették hatásukat, ugyanakkor korábban példátlan érdeklődés mutatkozott a napelemes rendszerek iránt főként a lakosság körében. A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) mellett természetesen a napelemparkoknál is érzékelhető volt a gyarapodás. A hazai napelemes rendszerek telepítési intenzitásának növekedésében még az is közrejátszik, hogy 2021-től Magyarországon minden újonnan létesülő beruházás esetében elvárás, hogy az energia felhasználás 25%-át valamilyen megújuló energiát alkalmazó technológia biztosítsa. Ennek hiányában az adott épület nem kaphat használatbavételi engedélyt. A legegyszerűbb és legolcsóbb mód ennek teljesítésére pedig nem más, mint a napelemrendszer. Ezek mellett további motiváló tényező az áram árának folyamatos emelkedése, valamint az, hogy a nagyvállalatok kötelezve vannak arra, hogy ökológiai lábnyomukat folyamatosan csökkentsék. A lakosság körében az egyik legmeghatározóbb pozitív tényező a bruttó elszámolás bevezetésének eltörlése (elhalasztása?) volt. Ennek köszönhetően tartósan magas maradt az érdeklődés a hazai társadalmon belül a technológia iránt.